inspiration

Knihy, kterým (ne)rozumíme

1. června 2017 v 19:54 | eLLen May
Už je to pár týdnů co se v Praze uskutečnil mezinárodní veletrh SVĚT KNIHY. A já si těch několik týdnů říkám, že bych o tom měla něco napsat.. tak trochu jsem váhala jak vlastně tenhle příspěvek uchopit, ale dnes začíná sedmý ročník tradičního celostátního Týdne čtení dětem a přinese v týdnu od 1. do 7. června opět desítky akcí, kde se bude předčítat, besedovat, hrát a sdílet po celé České republice.

Něco málo ze SVĚTA KNIHY 2017. Jako každý rok, i letos to pro mě byl krásně strávený čas. Nejen, že jsem si opět přivezla domů kufr plný nových knih, ale hlavně mě to obohatilo o pár cenných zážitků. Především pak setkání se spisovatelem Pavlem Renčínem bylo velmi milé. Krom toho jsem tam měla možnost vidět i spoustu nadšených lidí - čtenářů ...a to mě právě přivádí k jádru pudla:

Pořád všude slyším jak se v dnešní době málo čte, jaká je to ztráta času, a pak přijedu na knižní veletrh, a potkávám davy lidí, kteří s sebou vláčí igelitky plné knížek. Ptám se tedy, kde je ta pravda? Řekla bych, že někde uprostřed. Čte se pořád hodně, rozdíl je v tom ..."co" se zrovna čte. Jako i v mnoha jiných aspektech dnešní doby i čtení knih dnes podléhá trendům. Zkrátka se čte literatura, která "frčí". Druhý extrém, a možná pro mě ten citelnější, který vnímám především ve světě blogerů, jsou ty kvanta knižních recenzí, které se píšou v široké škále už od štítku na plechovce okurek, až po evangelium podle Jana. Podle mě čtení není soutěž o tom, kolik přečtete knih za rok. I když přečtete čtyři sta knih ročně, nemusí to nutně znamenat, že víte něco o literatuře.


Do klasiky se nám moc nechce, protože to často znamená zapojit mozek. Čtení je o tom jak vnímáme text. Čtení znamená, že vstřebáváme myšlenky z knihy, její příběh, dobový kontext a tak dál. Já jsem strašně ráda (a ten pocit zadostiučinění se nedá ani úplně popsat), když za mnou moji svěřenci (děti 4 - 12 let) občas přijdou a chtějí se mnou mluvit o tom co jsem jim četla. Je to super pocit, když vím, že to vnímají a něco si odnáší. Proto čtěte dětem aspoň 20 minut denně a mluvte pak o tom, rozhodně to není ztráta času! Učitelům češtiny bych vzkázala, ať neházejí flintu do žita, ale ať začnou vyprávět příběhy. Já měla na učitele štěstí, protože jejich práce neskončila zadáním povinné četby a já si tak mohla vytvořit ke čtení hezký vztah, který trvá.

WISHlist [wintertime 2016]

7. února 2016 v 13:50 | eLLen May
Na co eLL šetří do pokladničky aneb co Ježíšek nepřinesl...

01. Lezečky La Sportiva Katana | žluto-černé multifunkční lezečky, které skvěle využiju při lezení na skalách, v horách a pro bouldering
» Stav:[HOŘÍ!]
02. Cestovní láhev na vodu | líbí se mi ty od značky Aladdin® s pěkným potiskem, ale budu vděčná za jakoukoliv
» Stav:[NESPĚCHÁ]
03. Tričko STAR WARS | zdobené motivem z původní filmové trilogie, kterou režisér George Lucas stvořil mezi lety 1977 až 1983. Žádné nemám a docela by se mi hodilo na sraz livingfantasy.
» Stav:[NESPĚCHÁ]
04. Povlečení Skyline | hledala jsem něco veselého a ne infantilního a nakonec jsem našla růžovo-modré na Bonprix
» Stav:[SPĚCHÁ]
05. Pleťový krém AVON naturals | čisticí a hydratační pleťový krém s čajovníkem a okurkou
» Stav:[HOŘÍ!]
06. Kryt na telefon LG L90 | s nějakým pozitivním motivem, původní cover mám totiž rozbitý a vypadá to otřesně
» Stav:[SPĚCHÁ]
07. Boty VANS | mám tu značku ráda. Současné mi vydržely víc než rok, ale už jsou zašlé a prošlapané.
» Stav:[NESPĚCHÁ]
08. Zručnostní hra JENGA | tu si moc přeju už od té doby co jsem viděla díl TBBT kde Leonard se Sheldonem hrají její XXL verzi.
» Stav:[NESPĚCHÁ]
09. Indianská kabelka s třásněmi | jsem taškomaniak a takovou ještě nemám
» Stav:[NESPĚCHÁ]

Zdravé a krásné vlasy? Stačí trošku rozmazlování.

19. dubna 2015 v 13:41 | eLLen May
Dneska jsem si připravila téma jak se správně starat o vlasy, aby byly krásné, zdravé, silné a přitom přirozené. Přirozenost dnes frčí a i přirozeně vlnité vlasy vypadají moc hezky. Je důležité si je trochu rozmazlovat.


Já sama jsem řešila velký problém s lámavostí, třepením konečků a to například žehličku nepoužívám vůbec. Zjistila jsem, že při péči o svoje háro dělám téměř všechno špatně a tak jsem si nechala poradit. No a výsledky se opravdu dostavily.

V první řadě je potřeba říct, že kladných výsledků lze dosáhnou pravidelným zastřihávání vlasů. Na polámané vlasy doopravdy platí pouze nůžky aspoň jednou za 3 měsíce. Existuje sice spousta přípravků, které trošku pomůžou, ale nikdy už nedokážou vlas dostat do zcela původního stavu. A nebojte se, že by vám vlasy nerostly.

Základem je správné umývání vlasů. Voda, kterou vlasy myjeme by neměla být příliš horká a ani studená, ale teplá. Horká voda zapřičiňuje prokrvení pokožky hlavy a podpoří tak nadměrné tvoření mazu, studená voda zase naopak z vlasů nesmyje všechny nečistoty. Vlasy je dobré před mytím rozčesat.

Šampón (vybraný podle typu vašich vlasů) nenanášíme po kvantech na jedno místo! Nýbrž stačí na dlaň vymáčknout množství velikosti lískového ořechu (samozřejmě záleží na délce a hustotě vlasů), šampón pak druhou rukou vetřít na několik míst po celé hlavě a až pak následně začít vlasy jemně mnout. Pokud se snažíme hlavu hrubě drhnout opět dřeme kůži, která se pak může mastit, ale hlavně si poškouzujeme vlasová vlákná. Takže, jemně mnout po směru růstu vlasů v celé jejich délce. A pak dobře opláchnout - správně opláchnuté vlasy začnou pod prsty trošku hrubnout.

Kondicionéry, masky - vlasové péče nanášíme po mytí. Vlasy je třeba před nanášením přípravku částečně vysušit ručníkem. Vlasy opět ručníkem nikdy nedřeme, jen přebytečnou vodu vymačkáme ve směru růstu vlasů. Pokud přípravek nanášíme na zcela mokré vlasy, živiny nám na vlasech neulpý a vyplavý se. Samotný přípravek pak nanášíme jen na konečky vlasů. Některé masky potřebují 2-3 minuty jiné 10 minut atd., jak dlouhou masku na vlasech nechat se dozvíme z návodu. A nakonec je důležité všechno dobře spláchnout.

Rozčesávání a česání. Po umytí mezi sušením a fenováním je třeba nanés přípravek, který zabraňuje teplu poškodit vlasové vlákno a zároveň nám může umožnit vlasy lépe rozčestat. Pozor, vlasy rozčesáváme od KONEČKŮ ke KOŘÍNKŮM! Zvlášť u hodně dlouhých vlasů se stává, že pokud vlasy rozčesáváme směrem dolů v půlce cesty se nám hřeben zasekne a my pak hrubě vlasy roztrháme a polámeme. Takže rozčesáváme postupně od spodu nahoru a až na závěr celé vlasy projedeme ve směru jejich růstu.

Práci nám může hodně usnadnit správně zvolený kartáč, který není ostrý a vlasy nám nepoláme. Nejšetrnější jsou, asi kartáče z kančích štětin, ale pokud mohu něco dopručit tak jsou to kartáče značky Tangle Teezer. Velmi rychle a snadno vlasy rozčešou. TT je velmi měkký, poddájný, neškrábě pokožku hlavy a vlasy krásně uhladí.

Sušení a fénování. Jak už jsem psala výše, každé hrubé dření vlasy poškozuje, způsobuje třepení a lámání stejně tak všechno horké (tzn. žehlení, kulmování i fenování). Holky, i se správným fenováním se dá dosáhnou krásně rovných uhlazených vlasů, chce to jenom trpělivost - fenování rozhodně nepoškodí vlas tak jako často používaná žehlička. Napřed je, ale třeba vlasy sušit mačkavými pohyby ve směru růstu vlasů a nechat je vyschnout jen tak bez ničeho aspoň do 80%. Potom nanést přípravek, který ochrání vlasy před přílišným teplem. Následně můžeme začít fénovat. Fénujeme vždy shora kolmo k hlavě, nikdy né proti směru růstu vlasů. Vhodné je mít na fénu nádstavec, kterým lze otáčet a pomůže nám tak usměrnit proud vzduchu. Pomoct si můžeme i kulatým kartáčem (nebo kartáčem s hranou). Nejlepšího efektu dosáhnem tím, že si vlasy rozdělíme na několik pater a zaklipuseme nahoře. Fénujeme nejdříve nejspodnější vlasy a pak postupujeme směrem nahoru. Vlasy jsou pak hladké a krásně zapadnou kam mají. Já ke konci ještě pustím na fénu studeňější vzduch, aby se vlasy aklimatizovaly.

Zdá se to jako hotová věda, ale jedině se správnou péčí lze dosáhnout nejlepších výsledků.

 
 

Reklama

"Ti, kteří nevěří v kouzla, je nikdy neuvidí." - Roald Dahl