entertainment

Taboo [2017] | TV miniseries

15. ledna 2017 v 21:11 | eLLen May

» Žánr: Drama [8 x 59 min]
» Hrají: Tom Hardy, Oona Chaplin, Jonathan Pryce, Leo Bill, David Hayman, ...
» Scénář: Chips Hardy, Tom Hardy, Steven Knight
» Režie: Anders Engström, Kristoffer Nyholm
» Hodnocení: - [95%]

» Obsah: Temně surreálná minisérie, odehrávající se v roce 1814, sleduje příběh dobrodruha Jamese Keziaha Delaneyho (Tom Hardy), muže, který byl na konci světa a vrací zpět po deseti letech v Africe, naprosto změněn. Dlouho se věřilo, že je mrtvý, nyní přijíždí domů do Londýna, aby převzal co zbylo z otcova přepravního impéria a dal znovu dohromady svůj život. Dědictví po otci je však pohár plný jedu, James si musí dokázat poradit s čím dál více spletitými záležitostmi, s nepřáteli číhajícími za každým temným rohem, aby se vyhnul hrozbě odsouzení k smrti. V obklíčení konspirací, vraždou a věrolomností se mysteriózní rodinné drama rozvíjí v žhnoucí příběh lásky a zrady. [Zdroj HBO Europe]


» Můj názor: K téhle minisérii přítáhlo moji pozornost hlavně jméno, Tom Hardy. Očekavala jsem výrazně dekadentní, esteticky špinavou atmosféru se stylem hororových zákoutí. A samozřejmě pološíleného, zachmuřeného "bouchače" Hardyho, který se promručí všemi osmi díly. A přesně tohle jsem také dostala. Pokud mu tuhle jeho polohu žerete, z Taboo budete vyloženě nadšení, protože tohle je jednoznačně koncentrovaný Hardy. Zatím to vypadá přesně jako ten případ kabátu šitého sobě na míru, dá se říci, že si v podstatě vytvořil seriál podle své vlastní chuti. Stejně tak jsem zvědavá, jak zdatně mu budou zbývající kolegové sekundovat, rozhodně jde o velmi zajímavé herce.
Už pilotní epizoda, nastínila hned několik zajímavých dějových linek, na kterých důmyslně buduje svoji temně - mysteriozní atmosféru. Po vizuální stránce je série pastvou pro oko (kostýmy, špinavé ulice Londýna, halucinační stavy - flashbacky hlavního hrdiny). Jsem velmi zvědavá kam se děj bude dále ubírat. Podle prvních dvou dílů soudě, nás nejspíš čeká buď pěkně natočená nuda a nebo poměrně husté drama. Nuže uvidíme, zatím v tom vidím enormní potenciál a řadím to mezi seriály s high priority.

Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny [2009]

4. září 2016 v 11:49 | eLLen May
Tohle je jeden z těch mála filmů, po kterém máte pocit, že lepší ohodnocení si už nezaslouží absolutně žádný jiný. Tento nenápadný leč naléhavý příběh lásky, která člověka donutí zešílet, mě poutá už od dob mého dospívání. S železnou pravidelností ho vyhledám nejměně jednou za dva roky a vždy si v něm najdu něco zvláštního, krásného a vlastně spíše děsivého. V žádném jiném románu nenajdete větší panoptikum negativních lidských vlastností a stejně si přejete zažít něco podobně stravujícího..

"Moje láska k Lintonovi je jako list v lese - čas ji zeslabí, to vím, tak jako v zimě opadají stromy. Ale má láska k Heathcliffovi je jako ty věčné skály pod lesem - ne oku pro radost, ale podstata života. Já jsem Heathcliff, Nelly!"

Skvostná adaptace slavného britského románu z roku 2009 je přesně tou vyváženou volbou, která dokáže oslovit i současné diváky a přitom ani trochu neztrácí svůj původní temně laděný charakter.
~
» Původní název: Wuthering Heights
» Podle knihy: Emily Brontë
» Žánr: Romantický / Drama [2 díly | 142 min]
» Hrají: Tom Hardy, Charlotte Riley, Andrew Lincoln, Sarah Lancashire, Rebecca Night, ...
» Režie: Coky Giedroyc
» Hudba: Ruth Barrett
» Kostýmy: Amy Roberts
» Hodnocení: - [100%]


» Obsah: V první části dvoudílného snímku přichází Catherine (Rebecca Night), která navzdory varování svého otce Edgara Lintona (Andrew Lincoln), aby nechodila za hranice jejich panství, navštíví odlehléhlé sídlo - Větrnou hůrku. Tam se seznámí se svým okouzlujícím, ale nemocným bratrancem Lintonem a mužným Haretonem. Oba jsou opovrhovánými a zneužívanými syny bohatého Heathcliffa (Tom Hardy). Heathcliff byl sirotek, kterého vychovala bohatá rodina Earnshawů z Yorkshiru, ale později právě této rodině přísahá pomstu. Byl vychován jako nejlepší přítel Cathy (Charlotte Riley) jejím milým a velkorysým otcem, panem Earnshawem (Kevin McNally). Po jeho smrti se jeho syn a následník Hindley (Burn Gorman) spolu se svojí novomanželkou vrácí domů, a Heathcliffa degraduje na úroveň sluhy ze stájí. Heathcliff snaší špané zacházení jen, aby mohl zůstat se svou milovanou Cathy. Ta se však po náhodném setkání s elegantním kavalírem Edgarem Lintonem, zamiluje. A k Hindleyho potěšení tato zpráva zdrceného Heathcliffa vyžene ze sídla.

Ve druhé části uplynou tři roky a Heathcliff se vrátí s dostatečným majetkem k tomu, aby mohl odkoupit sídlo, právě den poté, co se Cathy vdá za Edgara. Tehdy Heathcliff zahájí svůj plán pomsty, který však namísto vlastního uspokojení přinese všem pouze utrpení. Po smrti Cathy a později i Edgara jeho nenávist zasáhne další generaci, která se však spojí za účelem bojovat za ušlechtilejší a trvalejší hodnoty. [Zdroj CSFD.cz]

» Můj názor: Myslím si, že dnešní doba se nám stále snaží něco předsouvat a tohle je krásný případ toho jak nelze automaticky předpokládat, že vůbec existuje nějaký ideál. Jasně, že on mohl být kretén a ona úplně hloupá, no a..?! Nakonec nás to stejně dostane úplně všechny.

Nejspíš nikdy mě nepřestane udivovat jak Britové dokážou dovedně zácházet se svou literární klasikou a snaží se ji přibližovat dalším generacím. Zatím nejlepší adaptace brontëovské klasiky jakou jsem měla možnost vidět a přece ve skromném, a přesto velkolepém hávu. Vratily se stejné zmatky při orientaci v příbuzenských vztazích, kterými si projdu každé naše setkání a hlavně údiv nad tím kolik bolesti může jeden člověk unést. A také poznání, že jenom spravedlivý skutek uzavírá knihu zla, pomsta ta vždy začíná psát novou..

Můsím vyzdvyhnout herecké výkony, zvlášť pak ďábelského Toma Hardyho a jeho prožívání sebezničujících vášní. Toho chlapa žeru, například jeho spolupráce s režiserem Christopherem Nolanem byla ohromná. Postavě Heathcliffa vtisknul jakousi uchopitelnost a reálnost. Bouřlivé výšiny je celistvý snímek, skvěle vygradovaný a neuvěřitelně přesvědčivě zahraný. Mě oslovilo i vizuální zpracování a skvělý hudební podkres.

Než jsem tě poznala [2016]

27. července 2016 v 23:14 | eLLen May
Na úvod.. my partner in crime tu teď má prázdnináře až z nedalekého Švýcarska. Já tak mám možnost občas vzhlédnout od své mizérie (viz. předcházející příspěvek) a jít se ven bavit. Pro dnešní odpoledne nám moje Té zorganizovala holčičí tah obchodním centrem, završený podvečerní návštěvou kina.
Holky, nachystejte si kapesníčky, protože já bulela jako želva.
Příběhy tohoto ražení moc často nevyhledávám, a od doby co mě -řekněme- "tlak společnosti" donutil přečíst některé knihy Johna Greena, jsem na ně vyloženě alergická. Avšak knižní předlohu dotyčného filmu jsem měla také možnost před nějakým časem přečíst a knížka se mi tehdy moc líbila. I když si moc dobře pamatuji moji počáteční skepsi. Proto jsem i dnes byla v lehkém očekávání...
~
» Původní název: Me Before You
» Podle knihy: Jojo Moyes
» Žánr: Romantický / Drama [120 min]
» Hrají: Emilia Clarke, Sam Claflin, Brendan Coyle, Matthew Lewis, Charles Dance, ...
» Režie: Thea Sharrock
» Hudba: Craig Armstrong
» Hodnocení: - [95%]


» Obsah: Louisa Clarková (Emilia Clarke) je neobyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět končící s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise nemá jinou volbu a musí měnit. Naopak svět Willa Traynora (Sam Claflin) žádné hranice nemá. Je to svět dobrodružství, adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět plný možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud. Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici. Náladového a depresivního Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Lou… ta mu vtrhne do života jako náhlá bouře. A ani jeden z nich neví, že jeden druhého navzájem navždy změní ...Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje. [Zdroj CSFD.cz]

» Můj názor: Jediný důvod proč dávám devět a půl hvězdičky je fakt, že jsem ve skutečnosti hrozný cynik. Tvůrci však tuhle romanticko - dramatickou šablonu uchopili poměrně dovedně.. Z mého pohledu jsou v posledních letech tyhle romantické příběhy, kdy je láska konfrontována smrtí, hrozně "moderní", ale často velmi špatně uvěřitelné. Tento film vnímám jako vyjímku. A dost tomu pomohlo i přirozené vystupování představitelů hlavních hrdinů. Tedy přirozené.. No, u Sama Claflinga jsem vůbec nepochybovala. Emilia Clarke ve srovnání s tím sem tam malinko přehrávala, ale do role Lou mi velmi sedla, tak jsem jí to odpustila. Totiž, její úsměv bych mohla vidět každý den. Jak už jsem psala výše, knižní předlohu mám již delší dobu načtenou, a kniha je prostě kniha, ale film mě mile překvapil. Scénář drží pohromadě, kamera je slušna a diváci budou jistě spokojení. Já byla.

Carlo Goldoni ~ Servant of Two Masters [Almost a flea’s circus]

7. února 2016 v 11:37 | eLLen May
V českém překladu SLUHA DVOU PÁNŮ od slavného italského dramatika Carla Goldoniho. Ano, dnes budu psát skutečně o divadle. Nestává se to moc často a tak doufám, že nic nepokazím.
Nedávno jsem zavítala na představení Moravského divadla Olomouc a zhlédla jsem tam tuto oblíbenou a známou italskou komedii, kterou Národní divadlo v Praze (Miroslav Donutil v hlavní roli) s úspěchem uvádí už téměř dvacet let. Olomoučtí pod vedením bulharského režiséra Nikolaje Pavlova Peneva učinili komické ještě komičtějším, když tradiční pojetí nadčasově spojili s aktuálností dnešní doby. A všechno to doprovázejí blechy. Proto má představení podnázev SKORO BLEŠÍ CIRKUS.

» Obsazení: Beatrice Rasponi: Anna Stropnická | Florindo Aretusi: Vojtěch Lipina | Truffaldino, sluha: Roman Vencl | Brighella, hostinský: Jan Ťoupalík | Pantalone de Bisognosi: Jaroslav Krejčí | Clarice, jeho dcera: Lenka Kočišová | Smeraldina, služka: Vladimíra Včelná | Doktor Lombardi: Václav Bahník | Silvio, jeho syn: Tomáš Krejčí

Celý příběh je založený na postavě prohnaného a mlsného sluhy Truffaldina, který se nechává zaměstnat dvěma pány, kteří o sobě navzájem nevědí. Jelikož je však nemožné být fyzicky na dvou místech zároveň, je tak nucen se z choulostivých situací, vylhat. Jenže čím víc bájí, tím víc se do svých lží zamotává a nakonec se pro lásku k ženě sám prozrazuje. Jak už jsem napsala, celou hru provázejí imaginární blechy. Hned na začátku Truffaldino jednu v hledišti chytne a snaží se jich zbavit. Tedy důležitým prvkem, který dává celému představení správný náboj, je také komunikace jeviště s hledištěm. Diváci jsou vtahováni do děje jako samotní aktéři příběhu, herci k nim promlouvají a chovají se k nim jako ke svým kolegům na jevišti. Jsou oslovováni, dělají si z nich srandu. Vznikají tak vtipné situace, které se dotýkají spíše současnosti a české - hanácké povahy než období klasicistní Itálie. I přesto, hra rozhodně neztrací atmosféru Itálie. Komicky užitá spíše (ne)italština, která se překládá pomocí titulků na plátno za herci nebo ji překládá samotný Truffaldino při falešném zpěvu, playbacku či při hádce. Hlavní odhalení je tedy nejméně podstatné, a celá hra těží hlavně z vtipů a narážek.
Výkon Romana Vencla (představitele Truffaldina) byl ohromný, protože nenechal diváky ani na moment vydechnout. Ani ostatní herci nezaostávali a vložili do svých rolí kus sebe sama. A tak ať už mělo provedení jakékoliv nedostatky, herecké výkony vlastně divákovi nedovolily, aby si je dokázal uvědomit. Na konci si tedy všichni mohli vyslechnout zasloužený aplaus.

You're the Worst [2014 - present] | TV series

8. listopadu 2015 v 15:01 | eLLen May
Dlouho jsem nepsala o ničem zábavném co by mě v současnosti zaujalo, ale existuje jedna vyjímka.. a tou je tenhle americký seriál z produkce FXX. Už delší čas jsem hledala něco nového na odreagování. Seriál You're teh Worst mě zaujal a tak se pár slovy pokusím přiblížit o co vlastně jde..
~

» Žánr: Komedie / Romantický [10 x 22 min]
» Hrají: Chris Geere, Aya Cash, Kether Donohue, Allan McLeod, Stephen Schneider, ...
» Scénář: Stephen Falk
» Režie: Alex Hardcastle, Jordan Vogt-Roberts
» Hodnocení: - [85%]

» Obsah: Děj seriálu sleduje pár v počátečních fazích jejich vztahu, v době kdy je myšlenka na manželství ješte kdesi v nedohlednu. Na začátku tohoto destruktivního vztahu však stojí právě svatba. Když Jimmyho (Chris Geere) vyhodí ze svatební slavnosti, protože hluboce urazil nevěstu, setkává se s Gretchen (Aya Cash), která právě ukradla jeden ze svatebních darů. Oba zjišťují, že se navzájem dosti podobají; jsou ti nejhorší, kteří nesnáší svatby a mnoho jiných věcí. Rozhodnou se spolu strávit nějaký čas, Jimmy tomuto "pokusu" od počátku nevěří a Gretchen je ze svého rozhodnutí vyloženě vyděšená. Ačkoli okolnosti je neustále drží pospolu (v neposlední řadě i kvůli jejich nesnesitelné povaze, která vylučuje vztah s někým jiným), je pouze otázkou času jak dlouho tento zvláštní párek vydrží spolu.
[Zdroj CSFD.cz]

#Jimmy Shive Overly #Gretchen Cutler #You're 19 types of trouble, but … you're amazing.

» Můj názor: I když se tahle série z počátku tvářila jako další americký, sexuálně otevřený sitcom, rozhodně bych ji však tak neoznačovala. Pro zatím byly natočeny dvě řady. Jedná se o pohodovou komediální romanci mezi upřímným, sebestředným spisovatelem Jimmym a cynickou, sebedestruktivní manažerkou Gretchen.
Mezi herci panuje výborná chemie a tak se tenhle seriál nese v hodně phodovém duchu. Krok s hlavní dvojcí drží i jejich kamarádi: PTSD trpící spolubydlící Edgar a sexuchtivá baculka BFF Lindsay, kteří dodávají seriálu to správné tempo. Tahle série mě hodně chytla, je originální a cynická za což nejspíš vděčí hlavně správné směsici britského humoru zasazeného do amerického prostředí.

MARANTON filmů podle Nicholase Sparkse

4. října 2015 v 17:51 | eLLen May
Jelikož mě už od poloviny týdne sužuje zánět krku, rozhodla jsem se dobu svého nedobrovolného vězení v postely trávit sledováním filmů. V týdnu na mě shodou okolností vyplivnul fejsbuk trailer k filmovému ztvárnění další z knih Nicholase Sparkse, The Choice. Docela mě to zaujalo, asi hormony nebo co , a tak jsem se rozhodla podívat jestli těch romanťáren natočili víc. Nepovažuju se totiž zrovna za fanouška romatických filmů či dokonce knih, vždycky jsem byla spíš typ co dá přednost příšerám a komixovým hrdinům. Zkrátka nevím co do mě vjelo, ale nějak se mi podařilo za těch pár dní dohnala látku z celé červené knihovny výše zmiňovaného autora. Kupodivu musím uznat, že mě ty filmy bavily a těším se až si domů donesu i verze tištěné na papíře.

Popelka [2015]

18. dubna 2015 v 21:45 | eLLen May
V rámci svého znovu zapojení se do procesu jménem real life jsem se rozhodla, že potřebuji nějaký kulturní zážitek. A tak mě máma vytáhla do kina na film ve stylu: "kterak naivka potkala prince na bílém oři." Nevim, asi provokace, haha. Jestli je v dnešní době návštěva multikina opravdu kulturní zážitkem nechám na zvážení každého jednotlivce. Já, když vidím pak na konci filmu ty koberce v sálech ..ehm, teď raději k tomu filmu - pohádce...
~
» Původní název: Cinderella
» Žánr: Romantický / Fantasy / Rodinný [114 min]
» Hrají: Cate Blanchett, Lily James, Richard Madden, Helena Bonham Carter, ...
» Režie: Kenneth Branagh
» Hudba: Patrick Doyle
» Hodnocení: - [75%]


» Obsah: Děj snímku Popelka sleduje osudy mladé Elky (Lily James), jejíž otec, kupec, se po smrti její matky znovu ožení. Elka má svého tatínka velice ráda, a tak se snaží ke své nové maceše (Cate Blanchett) a jejím dvěma dcerám Anastázii (Holliday Grainger) a Drizele (Sophie McShera) chovat vstřícně, a dělá všechno proto, aby se ve svém novém domově cítily dobře. Když ale Elčin otec nečekaně zemře, Elka zjistí, že je vydána na milost své nové žárlivé a kruté rodiny. Zanedlouho se z ní stane obyčejná služka, věčně umouněná od popela, které ostatní posměšně říkají Popelka. Navzdory krutostem, kterým je nucena čelit, ale Elka neztrácí naději a je rozhodnuta řídit se posledním přáním své matky, aby vždy byla "odvážná a laskavá". Nehodlá propadnout zoufalství, ani pohrdat těmi, kteří s ní jednají špatně. A pak je tu ještě jistý pohledný cizinec, se kterým se setkala v lesích. Elka, která nemá nejmenší tušení, že se ve skutečnosti jedná o prince, a nikoliv o pouhého učedníka ze zámku, má pocit, že konečně potkala spřízněnou duši. Záhy nato se zdá, že by se na ni konečně mohlo usmát štěstí. Všechny dívky z širokého okolí jsou totiž sezvány do královského paláce na bál a Elka se těší, že by se tam mohla znovu setkat s okouzlujícím Kitem (Richard Madden). Macecha jí však návštěvu bálu zakáže a zlomyslně jí roztrhá šaty. Jako ve všech správných pohádkách je však pomoc nablízku a objevuje se kouzelná víla kmotřička (Helena Bonham-Carter), která - proměnou dýně a několika myšek - Popelčin život navždy změní. [Zdroj CSFD.cz]

» Můj názor: Milý, zlatý, načančaný a přesto dustojný příběh. Je to velmi přijemná variace, notorický známé pohádky se šťasným koncem, kdybych nebyla už od přírody alergická na: "a žili spolu šťastně až.." možná by mi i slza ukápla. Co se inteligence týká je to v hrubém odhadu vhodné pro děti kolem 7 let nebo tento snímek může posloužit jako kulisa k rande na které je možné vzít svoji potenciální oběť. O dvě hodiny, pět panáku a tři koktejly později se možná pánové dostanou k jádru celé "Té!" věci, ale to jsem odbočila.

Jak jsem řekla je to pěkně odvedená práce s klasickým příběhem. Výborné herecké obsazení - Cate Blanchett opět dokázala, že je to velká herečka a dokáže zahrát naprosto cokoliv. Richard Maddena mě jako sladký princ moc nesedl, jelikož v něm vidím neustále drsného Robba, Krále Severu (ex - Game Of Thrones). Ovšem spolu s Lily James tvořily náramně rotomilý, neokoukaný pár.. takže nakonec i s tím, že Robb je mrtev jsem se smířit dokázala. Helena Bonham Carter, k tomu snad není co říct. Nejvíce mě však natchly kostýmy. Příběh starý jako lidstvo samo, dostal nové šaty. Nakonec, která žena by nechtěla obout skleněný střevíc já tedy rozhodně ano, miluju boty!

Jsem kačer! | ..aneb, kterak jsem GEOCACHINGU propadla

27. ledna 2015 v 21:50 | eLLen May
Možná už se vám stalo, že jste se někde procházeli, kochali se krásou vašeho okolí a kde se vzal tu se vzal najedou z křoví vylezl nějaký šílenec nejčastěji držící přístroj GPS (Gde Proboha Su), mapu nebo svačinu. A přitom se snažil být děsně nenápadný. Slyšeli jste už o lovení pokladů, které se nazývá geocaching?


Základní myšlenkou geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache (listing) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Cache se ale umisťují i do zajímavých míst třeba velmi frekventovaných. V některých případech je zajímavým právě úkol, který je s nalezením cache spojen.

Schránka by měla být odolná vůči povětrnostním vlivům, dostatečně veliká, aby se do ní vešel deník (logbook), do něhož se zapisují její nálezci. Bývá zvykem umísťovat do cache také nějaké předměty na výměnu. Nálezce cache si smí takový předmět vzít (a například přenést do další cache), ale musí místo něj vložit něco vlastního (jiný předmět) pro další účastníky hry, o stejné nebo vyšší hodnotě.

PRAVIDLO č.I: HLAVNĚ NENÁPADNĚ!
Kačer by neměl být přistižen jiným kačerem nebo mudlou, jak loví kešku, aby neprozradil její skrýš lidem, kteří jí mohou poškodit. Zdá se to jako nesmyslné, protože v krabičkách nejsou cenné věci, ale stává se poměrně často, že je ostatní lidé bezdůvodně ničí.

Kešky se dělí podle velikosti a podle charakteru. Tyto údaje se nachází v informacích o kešce, a proto víme, co máme očekávat, když jdeme na lov.

Podle velikosti:
Micro - jak už název sám vypovídá, jde o velmi malou schránku, která může vypadat jako náprstek nebo jako krabička od foto-filmu.
Small - jde o malou schránku, která je větší než ta micro. Např. to může být krabička na svačinu.
Regular - schránka ideální velikosti.
Large - opravdu velká krabice
Other - schránka neurčitelné velikosti, např. placatá magnetická nálepka

Podle charakteru:
Tradiční keš - kešku najdeme přesně na tom místě, kam nám ukazují GPS souřadnice
Multi keš - k nalezení finální kešky musíme najít jednu nebo několik kešek předtím, zkráceně multiny.
Mystery keš - souřadnice se musí dopočítat. Prvotní souřadnice vás dovedou na místo, na které do rovnice doplníte např. počet oken na domě apod. Zkráceně mysterky.

Dále jsou: Webcam cache, Letterbox hybrid, Virtuální cache, Earthcache, Event cache, Cache In Trash Out Event, ale s těmi jsem se ještě nesetkala. Na území ČB převládají multiny, mysterky a najdou se samozřejmě i ty nejjednodušší, tradiční kešky.

Slovníček pojmů:
• Keška (cache) = poklad
• Owner = osoba, která založila kešku
• Kačer (cacher) = osoba hledající kešku
• CWG mince = jde o dřevěnou minci, kterou si kačeři mezi sebou vyměňují a zanechávají je v keškách
• Logbook = notýsek, který slouží k tomu, aby se kačer zapsal, že danou kešku našel
• Logovat = zapisovat se do notýsku, popř. na server
• Lovit = hledat kešku
• Mudla = člověk, který nemá o geocachingu ani páru
• Geovůz =auto, kolo
• Geopartner = člověk, který vás při lovu doprovází.
• Geosvačina = svačina, kterou máte na lov.
• Geopes = čtyřnohý parťák pro dobrý lov.

Prémium účet = na serveru geocaching.com si můžete zaplatit VIP účet, aby se vám ukázaly i kešky, které kačeři s běžným účtem neuvidí. Lze uplatnit i kód pro TRIAL verzi, můžete si tal vyzkoušet výhody PM.

Ve videu lze spusti i CZtitulky.

Jak hrát?

  1. Zaregistrujte se na www.geocaching.com.
  2. Najděte si na serveru GPS souřadnice na kešku (pravděpodobně ve vašem okolí).
  3. Stáhněte si navigační aplikaci do telefonu, případně si obstarejte GPS.
  4. Vyrazte do terénu hledat.
  5. Když naleznete kešku, zapište se do jejího logbooku. Můžete zanechat i vzkat pro ownera, tvůrce kešky. Zároveň funguje výměnný obchod, takže pokud si chcete z krabičky - kešky nějaký předmět vzít, musíte na oplátku zanechat něco svého.
  6. Vraťte kešku na původní místo, aby ji mohl nalézt někdo další.
  7. Zapište se i do virtuálního logbooku na geocaching.com, kde se vám zapisují všechny kešky, které jste našli.
Stále ještě jsem začátečník. Svoji první kešku jsem objevila jen náhodou, mám ji totiž hned u domu, ale od té doby chodím lovit docela často. Taky lovíte? Nebo jste náhodou narazili na kačera? Podělte se o zážitky či zkušenosti budu ráda.
 
 

Reklama

"Ti, kteří nevěří v kouzla, je nikdy neuvidí." - Roald Dahl