books in my thoughts

Nikki Sixx & Ian Gittins ~ Heroinové deníky

30. června 2017 v 15:33 | eLLen May
{ROK V ŽIVOTĚ ROCKOVÉ HVĚZDY ZAVISLÉ NA DROGÁCH}

Baskytarista slavné kapely Mötley Crüe nechává čtenáře nahlédnout do dávno zapomenutých deníků, které si vedl v dobách největší slávy. Popisuje jeden rok plný vzestupů i pádů, kdy mu pomalu ale jistě dochází, že by ho jeho vztah k drogám, a zejména k heroinu, nakonec mohl stát život. S osobitým humorem ironicky glosuje události, které jsou často jen velmi těžko uvěřitelné, a odhaluje čtenářům temná zákoutí mysli rockové hvězdy závislé na drogách. K jeho deníkovým zápiskům jsou přidány komentáře dalších členů kapely, slavných muzikantů, jeho příbuzných i jeho drogových kumpánů. Dokonce i sám Nikki se rozhodl přidat své současné názory na tehdejší události. (oficiální text)
~


1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
» Pro začátek by bylo dobré říct, že čtu hodně autobigraficky zaměřených titulů a vzhledem k mé posedlosti tímhle chlapem to prostě nešlo přehlédnout. Přihazuji ji k dobru, i když ji mám nějaký čas přečtenou. Leží hned vedle nočního stolku a často po ni před spaním sahám, haha.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
» Rychlý život nebo taky Pomalá smrt..
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
» ..a doháje
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
» Vzhledem k povaze téhle knihy. Tak s nikým! Sám Nikki Sixx v závěru dodává, že jestliže tímhle "deníkem" odradil od drog aspoň jednoho člověka pak mu stálo za to podělit se světem o svoje osobní peklo.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
» Den po dni je ten příběh vlastně hrozný a ještě hrozivější, celou dobu se ptáte: "Jak to, že ten parchant vůbec ještě žije?!" Musel umřít aspoň 3x, aby se konečně dal dohromady a vypořádal se s životem. Dneska je uspěšný muzikant, textař, baskytarista, navrhuje oblečení, fotí a vůbec inspiruje spoustu lidí. Kurt Cobain, Jim Morrison, Janis Joplin a další ti všichni inspirují lidi po smrti, ale zeptal se někdo kolik toho mohli dokázat kdyby byli ještě na živu. "Umírání bylo jednoduché..., to co jsem dokázal jen s největšími potížemi, bylo žít.. (NIKKI SIXX)"
Tak knížka odhaluje úplně jinej pohled na muziku 70.- 80.let taky vás to donutí přemýšlet nad sebou ...a taky tím jak důležitý je pro člověka dětství (správná a fungující rodina). No a mimo jiné se u toho taky náramně pobavíte. Ona je to sice hóóódně černá komedie, ale dostečně to vykresluje pojem: "drogy, sex a rock&roll".
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize, ale třeba i v chování postav.
» Snad jen, že je to opravdu návykové čtení, hahaha!
Asi to není kniha vhodná pro děti, dala bych tam hranici tak 15+ i když co já vím.. Kdyby to ty děcka mělo odradit třeba jenom od kouření - pak je to nejlepší způsob jak pedagogicky zapůsobit.

100% (dala bych i 150% kdyby to šlo)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Pod c.č. přídávám ukázky (scany) z deníků. Ráda bych tím opravdu někoho navnadila a donutila nejen k čtení, ale k zamyšlení - zvlášť mladé lidi, kteří se pouští na tyhle drogové vejlety nebo jenom prostě hledají sami sebe.. a nebo na takové "jiné" lidi pohlížejí z vrchu. Mě osobně ta knížka neuvěřitelně pomohla, Nikki mi pomohl. A upřímně řečeno já do té doby ani netušila jam moc velkej problém mám. Když na začátku písničky Lies of the Beautiful People, od SIXX:A.M., komentuje nejen tenhle song, ale hlavně další svoji knížku, "This Gonna Hurt", říká:
"I find beauty in things that people don't usually find beautiful. Are you with me now are you ready to dig into the things that scare you and expose the raw nerve and get on with our lives? It's okay to be different."
- "Je v pořádku být jiný."- Sáhněme si na svědomí.. Jak často dokážeme vidět v lidech krásu? Jak často posuzujeme lidi podle toho kolik mají peněz, gelu na hlavě,.. a jak často jsme schopni lidem kolem nás tu krásu zprostředkovat - ukázat jací doopravdy jsme...

Cheryl Strayed ~ Divočina

3. srpna 2016 v 15:34 | eLLen May
{NEVĚDĚLA JSEM, KAM JDU, DOKUD JSEM SE TAM NEDOSTALA}

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh mladé ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť.

V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.

Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství. (oficiální text)

~
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
» Každý člověk, který má rád horské tůry, cestuje a nebo má jednoduše toulávé boty musel někdy zaslechnout o 1770 km dlouhé vysokohorské trase pojmenované PCT - Pacifik Crest Trail. I já o ní slyšela a chtěla jsem si zjistit víc až se mi jednoho krásného dne do rukou dostala tahle kniha.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
» Trauma. Divočina.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
» Putovat.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
» Není to zrovna z příběhů, který bychom si v životě přáli prožít. Rozpadne se vám manželství, zemře vám matka a začnete propadat depresím… Tedy je to příběh podle skutečných a uvěřitelných událostí. Ráda bych třeba jednou prošla tuhle trasu, ale byla bych raději kdyby mě minuly důvody, které hlavní hrdinku Cheryl přinutily vydat se na tuhle cestu.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
» Tato kniha má dva rozměry jeden ten hluboko lidský, kdy je cesta vlastně terapií jak se vyrovnat se svými démony. A ten druhý je mít odvahu vydat se prostě na cestu, kamkoliv, kde je člověk sám proti divoké přírodě. Tato kniha je důkazem, že není vždy potřeba vymýšlet složité děje, přehnaně originální zápletky s dramatickým koncem - dobrý příběh napíše život sám. Sama kniha nekončí nějakým závratným happy endem, ale rozhodně potvrzuje, že žádný cíl vlastně neexistuje. Cesta je cílem, a cíl je koncem cesty, a začátek cesty nové.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
» Nejedná se o žádné literární veledílo. V knize najdete některé pasáže, které budete mít chuť přeskočit, protože budou hrozně zdlouhavé. U jiných vás zase bude vytáčet chování hlavní hrdinky, ale rozhodně je to kniha nad kterou se hodně zamyslíte.

75%

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tato kniha byla i v nedávné době (2014) filmově zpracovaná. Herečka Reese Witherspoon byla za roli Cheryl nominována na Osacara i Zlatý glóbus. Zatímco na nás Hollywood chrlí jednu slátaninu vedle druhé (nic proti slátaninám) je tu pro jednou rozumný film s pořádným příběhem.

Ken Follett ~ Pilíře země

1. února 2015 v 19:05 | eLLen May
{PILÍŘ TO JE NOSNÝ PRVEK, ZÁLEŽÍ NA KAŽDÉM Z NÁS}

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století.

V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav - kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň.

Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím... (oficiální text)
~
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
» Mám ráda rozsáhlé knihy plné zajímavých zvratů. Tato kniha obsahovala navíc takový bálíček tři v jednom - mám velkou lásku k historii, taktéž umění - které jsem dlouhou dobu studovala - a ta nemá daleko k architektuře. Jsem facinovaná katedrálami už od dob střední školy.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
» Psychologii společnosti.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
» Stavět!
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
» Chtěla bych být Jackem. Prošel si mnohým a přesto všechno dokázal uskutečnit svůj sen a stal se velkým umělcem. Jak se říká: "Kdo se nevzdá, zvítězí."
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
» Tato kniha je velice vyvážená a to v každém slova smyslu. Vyváženost dobra a zla, chudoby a bohatství, popisů a přímé řeči, milostných a bitevních scén. Díky tomuto vykreslení působí příběh tak věrohodně, jako by se opravdu odehrál. Osobní trápení prožívá každý jednotlivec v určité době, která přináší své další starosti a nabízí různá řešení. Psychologie jednotlivce se odráží v psychologii společnosti. Ve slově PILÍŘ lze hledat hluboký podtext: život a štěstí obyčejných lidí plně závisí na tom, kdo jim vládne.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
» Tahle kniha negativa nemá. Aspoň já je tedy nenašla!

100%

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kniha má ještě volně navazující pokračování "NA VĚKY VĚKŮ". Podle knihy byla natočena televizní mini série, která má 10. dílů. Vřele tohle čtení doporučuji. Zvláště pak těm, kteří mají rádi historické romány. Upozorňuji však, že má 928 stran - je to ta nejtlustější kniha co jsem kdy četla.

Seznam přečtených knih | 2017

9. ledna 2015 v 20:06 | eLLen May

Ne. Já neplním žádnou výzvu. Obávám se, že největší výzvou pro mě zůstává vrátit půjčené knihy zpět do knihovny v řádném termínu. Ale na dobrou knihu si čas udělám i v jinak stíhacím boji o každou hloupou minutu. Níže je seznam těch letošních titulů..
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

01. Ken Follett ~ Pilíře země | Beletrie se tak trochu stává zároveň naučnou literaturou.
02. Patricia Briggs ~ Říční zanamení | coming soon
03. Milan Kundera ~ Nesnesitelná lehkost bytí | coming soon
04. C. Clareová, H. Blacková ~ Železná zkouška | coming soon
05. Nicholas Sparks ~ To nejlepší z nás | coming soon
06. Huntley Fitzpatrick ~ Můj život u sousedů | coming soon
07. Cheryl Strayed ~ Divočina | Příběh podle skutečných událostí o hledání sebe sama.
08. Nicholas Sparks ~ Volba | coming soon
09. George R.R. Martin ~ Tanec s draky | coming soon
10. Elizabeth Gilbertová ~ Velké kouzlo | coming soon
11. Patricia Briggs ~ Spálená mrazem | coming soon
12. Nikki Sixx, I. Gittins ~ Heroinové deníky | Rok v životě rockové hvězdy závislé na drogách.
13. Emily Brontëová ~ Na Větrné hůrce | coming soon
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 
 

Reklama

"Ti, kteří nevěří v kouzla, je nikdy neuvidí." - Roald Dahl