Cheryl Strayed ~ Divočina

3. srpna 2016 v 15:34 | eLLen May |  books in my thoughts
{NEVĚDĚLA JSEM, KAM JDU, DOKUD JSEM SE TAM NEDOSTALA}

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh mladé ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť.

V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.

Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství. (oficiální text)

~
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
» Každý člověk, který má rád horské tůry, cestuje a nebo má jednoduše toulávé boty musel někdy zaslechnout o 1770 km dlouhé vysokohorské trase pojmenované PCT - Pacifik Crest Trail. I já o ní slyšela a chtěla jsem si zjistit víc až se mi jednoho krásného dne do rukou dostala tahle kniha.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
» Trauma. Divočina.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
» Putovat.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
» Není to zrovna z příběhů, který bychom si v životě přáli prožít. Rozpadne se vám manželství, zemře vám matka a začnete propadat depresím… Tedy je to příběh podle skutečných a uvěřitelných událostí. Ráda bych třeba jednou prošla tuhle trasu, ale byla bych raději kdyby mě minuly důvody, které hlavní hrdinku Cheryl přinutily vydat se na tuhle cestu.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
» Tato kniha má dva rozměry jeden ten hluboko lidský, kdy je cesta vlastně terapií jak se vyrovnat se svými démony. A ten druhý je mít odvahu vydat se prostě na cestu, kamkoliv, kde je člověk sám proti divoké přírodě. Tato kniha je důkazem, že není vždy potřeba vymýšlet složité děje, přehnaně originální zápletky s dramatickým koncem - dobrý příběh napíše život sám. Sama kniha nekončí nějakým závratným happy endem, ale rozhodně potvrzuje, že žádný cíl vlastně neexistuje. Cesta je cílem, a cíl je koncem cesty, a začátek cesty nové.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
» Nejedná se o žádné literární veledílo. V knize najdete některé pasáže, které budete mít chuť přeskočit, protože budou hrozně zdlouhavé. U jiných vás zase bude vytáčet chování hlavní hrdinky, ale rozhodně je to kniha nad kterou se hodně zamyslíte.

75%

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tato kniha byla i v nedávné době (2014) filmově zpracovaná. Herečka Reese Witherspoon byla za roli Cheryl nominována na Osacara i Zlatý glóbus. Zatímco na nás Hollywood chrlí jednu slátaninu vedle druhé (nic proti slátaninám) je tu pro jednou rozumný film s pořádným příběhem.
 


Komentáře

1 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 3. srpna 2016 v 22:59 | Reagovat

Viděla jsem film který zbožňuju.. Že bych si to i přečetla?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

"Ti, kteří nevěří v kouzla, je nikdy neuvidí." - Roald Dahl