Tobias Sammet's AVANTASIA - Praha, FÓRUM KARLÍN 2016

4. dubna 2016 v 19:24 | eLLen May |  sounds
Už uplynula nějaká voda od koncertu epického metalového cirkusu jménem AVANTASIA, který 16.3.2016 přivezl do Prahy principál Tobias Sammet. A byla to bomba! Moc jsem si to užila. Ořezaná a časove omezená vystoupení na festivalech, která jsem měla zatím možnost vidět se vůbec nejdají srovnat s touhle samostatnou tříhodinovou show. A vůbec nelituju, že jsem vážila tu cestu přes celou republiku i když se chystám v červenci do Vizovic - což mám skoro za humny.

Taky musím pochválit výběr sálu - FÓRUM KARLÍN je zatím bezpochyb jeden z nejmodernějších a nejlepších koncertních prostorů kde jsem zatím byla.. doufám, že se se jich tam bude konat co nejvíc. V Praze jsem byla už ledakde, například můj nejhorší zážitek pochází z Velkého sálu Lucerny a vystoupení americké kapely Stone Sour. Venku panovalo 40°C a uprostřed setlistu nám už dávno pršel sražený pot zpátky na hlavu, takže do takového prostoru už mě nikdo nedostane. Až na tuhle chybku byl samotnej koncert SS dokonalej!! Dost bylo poznámek podčarou, přejdu k věci.


» PLAYLIST: Mystery Of A Blood Red Rose, Ghostlights, Invoke The Machine, Unchain The Light, A Restless Heart And Obsidian Skies, The Great Mystery, The Scarecrow, Lucifer, The Watchmakers' Dream, What's Left Of Me, The Wicked Symphony, Draconian Love, Farewell, Stargazers, Shelter From The Rain, The Story Ain't Over, Let The Storm Descend Upon You, Promised Land, Reach Out For The Light, Avantasia, Twisted Mind, Dying For An Angel, Lost In Space, Sign Of The Cross / The Seven Angels

Bývá mým starým dobrým zvykem být všude včas, takže mě minulo dlouhé posouvání v nekonečné řadě kolem celého Karlína, tak jsem dostala možnost vybrat si i super flek. Vzhledem k mojí trpasličí postavě byl balkón přímo naproti stage výhra v loterii. Koncert začal na čas, a kdo tam byl stejně brzo jako já mohl se kochat úžasně připraveným plně funkčním pódiem s arkádami, schody, velkým třívrstvým plátnem, a to vše ve vizuálním stylu aktuálního alba Avantasie "Ghostlights".

Právě nové desce patřil hned úvod koncertu. První zazněl aktuální singl Mystery Of A Blood Red Rose, během které létaly na pódium červené růže. Nejsem si jistá zda to hlavní mozek celého projektu, Tobias Sammet, docenil. Po zbytek koncertu se totiž kytky pletly muzikantům pod nohy a ti na nich zvesela jezdili po pódiu. Kromě růží přilétly k rukám Sammeta během koncertu i plyšáci Vochomůrky a malého tygra, které posloužili k usměvné divadelní vložce... "Don't touch this! It's dangerous." Ke cti malého německého převtělení V.A.Mozarta slouží i fakt, že konečně dospěl do fáze kdy míň je někdy víc a rozhovory/monology si nechává do backstage a na pódiu se věnuje především zpěvu.

Principál sebou do Prahy přivezl i spoustu zvučných jmen metalového světa a jedním z nich je i Michael Kiske, který zazpíval v titulní písni lednové nahrávky Ghostlights. Jeho jméno bylo během večera několikrát sborově vyvoláváno. Bývalý frontman legendárních Helloween zkrátka v srdcích metalových fanoušků stále zůstává. Osobně jsem se těšila jestli sebou Tobias přiveze taky norského vikinga Jorna Landeho, zamilovala jsem se do téhle potemnělé skladby Lucifer, která mu sedla jak hrnec na prdel. Osobně si vždyky nejvíc užívám právě tyhle norsko-německé pěvecké duely, stejně jako tomu je i ve starší skladbě The Scarecrow. Se Sammetem zkrátka předvedli strhující výkony. Hrdinou večera pro mě byl (a bude), Ronnie Atkins z Pretty Maids, publikum dokázal napumpovat a mám radost z toho jak se s tímhle ancáblem sžil. Je vidět jak moc si vystoupení Avantasie užívá. Nemalou radost mi udělali i vetrán Bob Catley z Magnum a živelný Eric Martin z Mr.Big. Kdyby mi někdo před 15 lety tvrdil, že tyhle dva uvidím spolu na podiu, asi bych mu nevěřila. Opak je pravdou. Catley se i ve svém vysokém věku má čile k světu, jeho velký hlas a elán by mu mohl závidět lecjaký mladík. Překvapením večera pro mě byl jednoznačně Herbie Langhans, který se ujal role hlavního vokalisty v písni Draconian Love. Nechápu, kde ho celou dobu schovávali. Tohle Sammetovo "eso v rukávu" se však ujalo i role doprovodného vokalisty, skoro celé tři hodiny, v rohu podporoval ostatní zpěváky spolu se starou známou tváří a takřka jedinou ženou v ancáblu Avantasie, Amandou Somerville. Jestli se na někoho dost zapomíná tak je to jeho šedá eminence Felix Bohnke, odbubnovat tohle tříhodinové peklo a takovým způsobem ..no nemám slov. Pro mě montálně mezi bubeníky světová jednička na trhu! Stejně tak Sascha Paeth a Olli Hartmann bez kterých by Avantasia snad nemohla ani existovat.

Na přetřes přišly během večera i starší věci jako třeba prvotina Farewell z alba The Metal Opera nebo i notoricky známa Lost In Space z alba The Scarecrow. Na konec se v nášupu dostalo i na The Seven Angels a fanoušci začali aplaudovat muzikantům za celou tuhle megavyčerpávající show, ostaně jako po většinu celého koncertu.

Jestli mělo vstoupení nějaké chyby já je vzhledem k výkonu všech zúčastněných, a to jak na pódiu, tak pod ním, nejspíš nezachytila. No, možná na začátku trochu utopené hlasy v přehulených kytarách, ale to už k živému vystoupení prostě patří. Tobias Sammet a spol přivezli fenomenální metalový zážitek a všichni, kdo se na celé tour podílejí, zaslouží velkou poklonu. Kdo tam nebyl má možnost ještě v červenci navštívit festival Masters of Rock nebo čekat až výjde nějaká část koncertu na DVD.. jelikož se po celou dobu v Karlíně natáčelo.
Tak ve Vizovicích!
 


Komentáře

1 Ďábelská Victoria Renkse Ďábelská Victoria Renkse | Web | 5. dubna 2016 v 3:01 | Reagovat

já nejsem doslovně metalistka ale gothic...

2 Ďábelská Victoria Renkse Ďábelská Victoria Renkse | Web | 5. dubna 2016 v 3:04 | Reagovat

a ano zajímalo by mne to

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

"Ti, kteří nevěří v kouzla, je nikdy neuvidí." - Roald Dahl