Ken Follett ~ Pilíře země

1. února 2015 v 19:05 | eLLen May |  books in my thoughts
{PILÍŘ TO JE NOSNÝ PRVEK, ZÁLEŽÍ NA KAŽDÉM Z NÁS}

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století.

V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav - kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň.

Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím... (oficiální text)
~
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
» Mám ráda rozsáhlé knihy plné zajímavých zvratů. Tato kniha obsahovala navíc takový bálíček tři v jednom - mám velkou lásku k historii, taktéž umění - které jsem dlouhou dobu studovala - a ta nemá daleko k architektuře. Jsem facinovaná katedrálami už od dob střední školy.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
» Psychologii společnosti.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
» Stavět!
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
» Chtěla bych být Jackem. Prošel si mnohým a přesto všechno dokázal uskutečnit svůj sen a stal se velkým umělcem. Jak se říká: "Kdo se nevzdá, zvítězí."
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
» Tato kniha je velice vyvážená a to v každém slova smyslu. Vyváženost dobra a zla, chudoby a bohatství, popisů a přímé řeči, milostných a bitevních scén. Díky tomuto vykreslení působí příběh tak věrohodně, jako by se opravdu odehrál. Osobní trápení prožívá každý jednotlivec v určité době, která přináší své další starosti a nabízí různá řešení. Psychologie jednotlivce se odráží v psychologii společnosti. Ve slově PILÍŘ lze hledat hluboký podtext: život a štěstí obyčejných lidí plně závisí na tom, kdo jim vládne.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.
» Tahle kniha negativa nemá. Aspoň já je tedy nenašla!

100%

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kniha má ještě volně navazující pokračování "NA VĚKY VĚKŮ". Podle knihy byla natočena televizní mini série, která má 10. dílů. Vřele tohle čtení doporučuji. Zvláště pak těm, kteří mají rádi historické romány. Upozorňuji však, že má 928 stran - je to ta nejtlustější kniha co jsem kdy četla.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

"Ti, kteří nevěří v kouzla, je nikdy neuvidí." - Roald Dahl